STRİNG FONKSİYONU ÜZERİNDE YAPILAN İŞLEMLER

Burada stringlerin üzerindeki bazı yerleri almayı bazı yerleri ise almamayı, string içerisindeki belli başlı kısımları seçmeyi öğreneceğiz.

Örneğin f=”Toplum bilimi” şeklinde önceden tanımlanmış bir string fonksiyonunu string(f) komutu ile yazdırılacağını bir önceki yazımızda sizlere sunmuş idik. Şimdi ise bu fonksiyonun içerisinden istediğimiz herhangi bir değeri seçmeyi öğreneceğiz.

Resim 1.1

Yukarıdaki resimde görüldüğü üzere, Toplum bilimi yazısının üzerindeki T harfini seçmek için bulunduğu indeks numarasını (0) girip istediğimiz harfi alabiliyoruz. Aynı şekilde m harfini seçmek istediğimizde de, indeks numarası 5 olduğundan dolayı f[5] şeklinde girip istediğimiz string içerisindeki istediğimiz harfe ulaşıyoruz.

Belli bir yerden belli bir yere kadar almak istediğimizde ise aşağıdaki gibi başlangıç ve bitiş indekslerini girip, bu indekslerin aralarına “:” koyarak istediğimiz bölümü alabiliyoruz.

Resim 1.2

Yazdığımız bu fonksiyonun uzunluğunu bulmak istediğimizde ise len(f) fonksiyonunu kullanabiliriz. len() fonksiyonunun içerisine herhangi bir string girerek, istediğimiz stringin uzunluğunu bulabiliriz.

Resim 1.3

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir